Du är här: Startsidan / Blog
feb14
Alla Hjärtans Dag

14 Februari är en dag många vill fira och hylla kärleken. Andra tycker det är ett kommersiellt jippo. Men det kan väl aldrig vara fel att fira och synliggöra kärleken? Vi måste ju inte spendera pengar för att göra det, en god gärning räcker långt. Detta kan vi så klart göra alla dagar på året, men vill vi nu ha en specifik dag försök då att gå utanför din bekvämlighetszon. För just på alla hjärtans dag finns det dem som känner sig extra ensamma. Känner du någon eller vet du någon som är ensam? Fira och hylla kärleken tillsammans med den personen då. Det kan vara så enkla saker som att bjuda personen på en fika eller bara berätta för personen att du tänker på denne och bryr dig om denne.

Kom ihåg att älska din nästa så som du älskar dig själv

Luk 10:27     

Alla rättigheter reserverade Barkåkra församling
Svenska kyrkan
2020
Besöksadress Barkåkra församling Barkåkravägen 199
262 91 Ängelholm
Postadress Barkåkra församling Barkåkravägen 199 262 91 ÄNGELHOLM
Telefon 0431 - 44 54 70 E-postadress barkakra.forsamling@svenskakyrkan.se