Du är här: Startsidan / Blog
jan21
”Jag är världens ljus. Den som följer mig skall inte vandra i mörkret utan ha livets ljus.” Joh 8:12

Nu har vi varit inne i en period där dagarna varit grå och regniga. Vissa dagar känns det knappast som att solen fått komma upp alls. Dessa dagar finner jag detta bibelod värmande: "Jag är världens ljus. Den som följer mig skall inte vandra i mörkret utan ha livets ljus" Joh 8:12.

Så när de dagar som bringar oss välbehövlig sol kommer, passa då på att gå ut. Ställ dig då så att solen värmer ditt ansikte. Fundera en stund på när livets ljus har burit dig genom mörket. Tänk att trotts gråa dagar kommer solen tillbaka igen och värmer det som varit fruset.

Alla rättigheter reserverade Barkåkra församling
Svenska kyrkan
2020
Besöksadress Barkåkra församling Barkåkravägen 199 262 91 Ängelholm
Postadress Barkåkra församling Box 1264 262 24 Ängelholm
Telefon 0431 - 44 54 70 E-postadress barkakra.forsamling@svenskakyrkan.se