Du är här: Startsidan / Blog
jan22
Kom och prova vår barn- och ungdomsverksamhet!

Hallå! Nu är vi igång!

Det är nu vecka 4 och det är dags att börja eller komma tillbaka till alla olika barn- och ungdomsverksamheter i församlingen. Vi har en barnkör som startar den här veckan – torsdagar kl 17:00 i Skäldervikens församlingshem med vår organist Louise.

Vad finns det mer att välja på för barn och ungdom? Jo, vi har:

Lillkyrkis:  Mammor och pappor som är hemma med sina barn kan komma och leka, pyssla, ha sång- och fikastund tillsammans.
Måndagar kl 09:00-11:30 i Vejbystrands församlingshem och fredagar kl 09:00-11:30 i Skälderviken.

Bönan: Familjeverksamhet där alla är välkomna på andakt och middag med lek och pyssel. Vi öppnar kl 16:30 och stänger kl 18:30. Andakten är kl 17:15 och direkt efter har vi middag tillsammans. Vejbystrands församlingshem är platsen.

Ungdomsgruppen: 14-20 år där vi fokuserar på att bara vara. En plats i vardagen där man får komma som man är utan att behöva prestera något och bara träffa sina kompisar, äta gott och prata om sådant som man kanske inte pratar om i vanliga fall. En fristad för ungdomar där vi alltid har gott om skratt, kaffe, psalmer och bön. Vi träffas i Vejbystrands församlingshem kl 18:30-21:00

Kolla in alla våra övriga verksamheter här på hemsidan eller kontakta expeditionen så hjälper vi dig komma rätt.

Vi ses!

Alla rättigheter reserverade Barkåkra församling
Svenska kyrkan
2019
Besöksadress Barkåkra församling Barkåkravägen 199 262 91 Ängelholm
Postadress Barkåkra församling Box 1264 262 24 Ängelholm
Telefon 0431 - 44 54 70 E-postadress barkakra.forsamling@svenskakyrkan.se